Stomia jest to połączenie światła jelita grubego (kolostomia), cienkiego (ileostomia) lub moczowodu (urostomia) ze skórą. Stomię jelitową wykonuje się najczęściej w przypadku nowotworu jelita grubego ( okrężnicy, odbytnicy), przewlekłych schorzeń jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), w przypadku polipowatości rodzinnej jelita grubego lub w następstwie urazów okrężnicy i /lub odbytnicy. Stomia służy zatem do wydalania kału lub moczu przez otwór na brzuchu. Może być stała lub czasowa.

 

Jednakże każde ciało jest inne i zmienia się wraz z upływem czasu, ponieważ zabieg wyłonienia stomii to duża zmiana. Może nastąpić przyrost lub utrata masy ciała, fałdowanie lub bliznowacenie skóry wokół stomii, przepuklina na skutek zabiegu. Warto więc jak najlepiej dopasować sprzęt stomijny do własnego ciała. Wpływa to na pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania.

 

Dobieranie worków stomijnych

 

Dla różnego rodzaju stomii zalecane są różne rodzaje worków stomijnych:

 

 • kolostomia – worki zamknięte tzw. kolostomijne z filtrem lub bez
 • ileostomia – worki otwarte tzw. ileostomijne z filtrm lub bez
 • urostomia – specjalne worki do przetoki moczowej tzw. urostomijne.

 

Obecnie na naszym rynku istnieją trzy rodzaje sprzętu stomijnego:

 

 • sprzęt jednoczęściowy to worek z przymocowanym do niego na stałę przylepcem
 • sprzęt dwuczęściowy składa się z samoprzylepnej płytki i worka
 • sprzęt synergiczny składa się z cienkiej płytki i worka, worek posiada pierścień samoprzylepny, który można wielokrotnie odklejać i przyklejać do płytki.

 

Jak wymieniać worek stomijny?           

 

Wymiana worka stomijnego jest czynnością wzbudzającą często obawy i strach u osób ze świeżo wyłonioną przetoką jelitową. Edukacja w tym zakresie powinna być już wdrożona w oddziale szpitalnym przez przeszkoloną pielęgniarkę stomijną. Należy się kierować kilkoma podstawowymi zasadami

 

 1. Ważne jest, aby wcześniej przygotować niezbędny sprzęt (worek stomijny, akcesoria do pielęgnacji skóry wokół stomii, nożyczki, gaza, ręcznik papierowy, papier toaletowy, dodatkowy specjalny worek na odpady, ciepła woda do przemycia, miarka do wycięcia otworu na stomię, ewentualnie pasta uszczelniająca, zapinki, klipsy do systemu otwartych worków, benzyna apteczna do usunięcia pozostałości po kleju z płytki stomijnej, rękawiczki diagnostyczne).
 2. W wygodnej pozycji delikatnie odkleić zanieczyszczony worek zaczynając od góry. Worek wyrzucić do kosza na odpady.
 3. Następnie wytrzeć gazą resztki kału ze śluzówki stomii oraz skóry wokół niej. Obmyć delikatnie stomię ciepłą wodą (bądź innymi specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi) i dokładnie osuszyć.
 4. Wyciąć otwór w płytce stomijnej za pomocą miarki (ocena wielkości kształtu przetoki).
 5. Przed przykljeniem worka należy rozgrzać w dłoniach nakładkę z klejem. Ułatwi to manipulację płytką. Następnie zdjąć folię zabezpieczającą powierzchnię przylepca, zgiąć worek na pół, zaczynając od dolnego bieguna stomii przyklejać go do lekko naciągniętej skóry.
 6. Na koniec należy przytwierdzić przylepiec w całości do powierzchni skóry. Wygładzić worek wokół stomii oraz sprawdzić czy brzegi przylepca są idealnie przyklejone, bez fałdów. Pociągnąć delikatnie worek w dół i sprawdzić czy jest on prawidłowo przyklejony. Warto zwrócić uwagę na szczelność worka oraz na dopasowanie otworu worka do przetoki, ponieważ częstym problemem wynikającym z nieprawidłowego założenia są podrażnienia i maceracja skóry wokół stomii. Treści kałowe silnie drażnią delikatną skórę. Do worka można wlać parę kropli niwelujących nieprzyjemny zapach.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy na konsultacje z profesjonalistami w naszym sklepie. Dane kontaktowe znajadują się po prawej stronie